PIFF 2022

PIFF 2022 AWARD NOMINEES:

1 - Best Feature Film:

  • Albatross 

  • Anchorage 

  • Exemplum 

  • Last Chance Charlene 

  • him & her  -  WINNER

 

2 - Best Short Film:

  • Post No Bills

  • Shock, Drugs, Anger, Love

  • Talk To Me  -  WINNER

  • Litter

  • Rogue: The Western 

  • Radley 

  • Watcher 

  • Blue Moon 

 

3 - Best Documentary Feature: 

  • Man Behind The Curtain  -  WINNER

  • 80 Years Later 

  • Song For Hope 

 

4 - Best Documentary Short: 

  • Wired Differently

  • Never Again Para Nadie 

  • Postcards 

  • Legacy: The Life of Canto Robledo  -  WINNER

  • Greg Is Here 

 

5 - Best Feature Screenplay 

  • Where The Sweetgrass Grows by Tommy M. Anderson and Susie Shaefer 

  • Starfighter: Zero by C.J. Duke 

  • Raven Winters and the Spirit Vortex by Heather Ostrove  -  WINNER

  • Preyta by Jerry Jenae Sampson

  • 50 One by Lisa Chess and Guy Jackson

  • The Law Lover by Dale R. Botten 

  • The Crackerjack by Mike Rad 

  • El Paso 11:55 by Keith Jardine 

 

6 - Best Short Screenplay 

  • Tributaries by Ed Vela 

  • The Safety Games by Jerry Jenae Sampson 

  • Classroom Thief by Kelly Jean Karam  -  WINNER

  • La Locura: The Madness by Rod Luzzi, George Deihl, & Sam Cadman 

 

7 - Best Stage Play 

  • God's Peculiar People by Marilynn Loveless

  • Poseidon's Gate by Ed Vela  -  WINNER

  • The Maginot Line by Emmett Loverde 

  • The Person in Charge by Loretta Bolger Wish

 

8 - Best Student Film 

  • Apart 

  • Gamin 

  • Postcards 

  • When She Was Good 

  • Smokescreens  -  WINNER

 

9 - Best Music Video 

  • Eclectotron: Danger Inbound!

  • It Ain't Me  -  WINNER

  • Manzanar (Yuki) 

 

10 - Best Animation 

  • Bon Appétit!

  • Mila  -  WINNER

 

11 - Best Actor (Feature) 

  • Dakota Loesch (Anchorage)  -  WINNER

  • David Keeley (Albatross

  • Callan McAuliffe (him & her

  • Romaine Waite (Albatross

  • Cameron James Matthews (Last Chance Charlene

 

12 - Best Actress (Feature): 

  • Allison Ewing (Last Chance Charlene)  -  WINNER

  • Cristina Spruell (him & her)

  • Sarah Orenstein (Albatross)

  • Alley Mills (Last Chance Charlene

  • Brittany Lewis (Exemplum)

 

13 - Best Actor (Short):

  • Reginald M. Jernigan (730 Million and Counting)  -  WINNER

  • Jonathan Rex Hudson (Post No Bills

  • Francis Lansang (Talk To Me

  • Temple Baker (Litter)

  • Pat Skipper (Blue Moon

  • Russ Russo (Victim No. 6

  • Joseph Lopez (Apart)

  • Zach Fink (Litter)

  • Devon Deshaun Stewart (Civil Disobedience: The Samaritan

  • Ruben Guevara (Hey)

 

14 - Best Actress (Short): 

  • Jaime Saginor (Black Creek Trail)

  • Raquel McPeek-Rodriguez (Post No Bills

  • Kaja Caroline Kojan (Talk To Me

  • Jodi Moore Lewis (HEaRD

  • Oyemen Ehikhamhen (Rogue: The Western

  • Tia Shipman (Always)

  • Heather Brittain O'Scanlon (Victim No. 6)  -  WINNER

  • Jillian Reeves (Broken)

  • Floriane Andersen (Unforgotten) 

  • Tatiana Mariesa (The Altors)

 

15 - Best Director (Feature) 

  • Scott Monahan (Anchorage

  • Paul Roland (Exemplum)  -  WINNER

  • Myles Yaksich (Albatross

  • Tony Gapastione (Last Chance Charlene

  • Ice Mrozek (him & her

 

16 - Best Director (Short) 

  • Daren D. Dien (Talk To Me

  • Marina Marlens (Litter)  -  WINNER

  • Danielle Savre (HEaRD)

  • Hollis Sherman-Pepe (Twenty Minute Exotic Getaway)

  • Carly Miller (Rogue: The Western

  • Diamond Batiste (Always

  • Alan Sanchez (Watcher

  • Diliana Deltcheva (Blue Moon)

  • Seth Christian (Radley

  • Nancy Menagh (Victim No. 6)

  • Soma Helmi (Black Creek Trail

 

17 – Best Horror/Thriller 

  • Angel City Horror 

  • Watcher 

  • Victim No. 6  -  WINNER

  • Cycle 

  • Black Creek Trail 

  • My Left Arm 

  • Chicks 

  • Follow Me, Please 

 

18 – Best Sci-Fi:

  • Diviner 3000 

  • The Cloaked Realm: "Tunnel 23"

  • Twenty Minute Exotic Getaway  -  WINNER

  • Empiricism 

  • Talk To Me 

 

19 – Best Comedy: 

  • Hometown Boys  -  WINNER

  • Litter

  • Avocado 

  • Anaconda 

  • Fridge 

  • Melons 

 

20 – Honorable Mention 

  • Lodo 

  • Fizzle 

  • Breakaway

  • The Errand

  • Forest Giants 

  • The Monologue 

  • A Shame 

  • Queen of the Angels  -  WINNER

  • Unforgotten 

PIFF 2022 PROGRAM

THURSDAY, JUNE 23

Box office opens at 3:00 PM

 

Block 1: WEARY TRAVELERS - 4:00 PM

Manzanar (Yuki)

Everyone Sees Noon at his Doorstep

Never Again Para Nadie

80 Years Later

 

Block 2: THE FEMININE MYSTIQUE - 6:00 PM

Cosmic Love

HEaRD

The Errand

Smokescreens

Adjunct

Victim No. 6

 

Block 3: BAND OF BROTHERS - 8:00 PM

Hometown Boys

Anchorage

THURSDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

 

FRIDAY, JUNE 24

Box office opens at 3:00 PM

 

Block 4: THICKER THAN WATER - 4:00 PM

Trill

The Family We Chose

Apart

27 Children

Blue Moon

Forest Giants

 

Block 5: THE BEST MEDICINE - 5:55 PM

Bon Appétit!

Fridge

Avocado

Bob Wick

Anaconda

We All Die Alone

Trash Day

Melons

 

Block 6: HIM & HER - 7:50 PM

him and her

Block 7: A VIEW TO A THRILL - 10:00 PM

Bad Therapy

The Crusader

Snow Globe

Harvey & Sunshine

Black Creek Trail

Follow Me, Please

Cycle

FRIDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

 

SATURDAY, JUNE 25

Box office opens at 11:00 AM

 

Block 8: COMING HOME - 12:00 PM

Twenty-Two

Man Behind The Curtain

 

Block 9: FATHER UNTO MANY - 2:00 PM

Always

730 Million and Counting

My Father’s Family

 

Block 10: WINTER OF OUR DISCONTENT - 3:55 PM

It Happened To Me Too

Triple A

Ready Forward

Nowhere To Go

Radley

 

Block 11: SCI-FI HIGH - 5:50 PM

Eclectotron: Danger Inbound!

Acorn

A Made Bed

Diviner 3000

Empiricism

Lodo

Talk To Me

Block 12: LAST CHANCE CHARLENE -  7:50 PM

Last Chance Charlene

 

Block 13: SOMETHING WICKED THIS WAY COMES - 10:15 PM

¿Quién Anda Ahí?

It’s The Taste

Angel City Horror

Chicks

Familial

My Left Arm

WATCHER

SATURDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

 

SUNDAY, JUNE 26

Box office opens at 11:00 AM

 

Block 14: WHAT LIGHT FROM YONDER WINDOW BREAKS - 12:00 PM

Her Place

A Song For Hope

 

Block 15: STUFF THAT DREAMS ARE MADE ON - 2:00 PM

The Rowe and Gayle Giesen Trust: Nurturing Pasadena’s Arts Eco System for 50 Years

Wired Differently

Point of Light

 

Block 16: ENFORCERS - 4:00 PM

927D

Symptomatic

One Night in Hollywood

Civil Disobedience: The Samaritan

Man Down

Gamin

The 5th of April

 

Block 17: ALBATROSS - 6:00 PM

Albatross

 

Block 18: APOCALYPSE LATER - 8:05 PM

Without Water

Together Forever

The Cloaked Realm: “Tunnel 23”

Twenty Minute Exotic Getaway

SUNDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

 

MONDAY, June 27

Box office opens at 3:00 PM

 

Block 19: WINGED CUPID PAINTED BLIND - 4:00 PM

I DID, DID I?

The Leap

My Love

Fuego

Normally Mormon

 

Block 20: HAPPY LITLLE ACCIDENTS - 6:00 PM

It Ain’t Me

The Fixer Upper

LMFT

Hey

Red Gate Sessions

Scene Study

The Monologue

Block 21: MIDSUMMER MADNESS - 8:00 PM

You F*ck!ng Id!ot

South Pasadena 2

Lionheart

Parents?

Litter

Shock, Drugs, Anger, Love

MONDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

 

TUESDAY, JUNE 28

Box office opens at 3:00 PM

 

Block 22: ALL MY PRETTY ONES - 4:00 PM

MOTHER

Power Couple

A Shame

Broken

When She Was Good

Breakaway

 

Block 23: LEAVING ONE'S MARK - 6:00 PM

Greg Is Here

Postcards

Miss Alma Thomas: A Life in Color

Legacy: The Life of Canto Robledo

Block 24: WHAT'S PAST IS PROLOGUE - 7:55 PM

Scarlet

The Altors

Rogue: The Western

A Soldier’s Letter

The Tulip: A Timberwolf’s Story

Mila

TUESDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

 

WEDNESDAY, JUNE 29

Special Event: Panel - 1:00 PM (Free Event)

The Filmmaker's Key: A guide to creating deep and impactful characters - with Natalia Lazarus (Director of Lazarus Onstage Studio and William Stierle (Director of Subtext Solutions)

Box office opens at 3:00 PM

 

Block 25: SOUND AND FURY - 4:00 PM

Broken Dolls

Dr. West’s Fervor

Broken Drawer

Unforgotten

Penny

Post no Bills

 

Block 26: TO BE OR NOT TO BE - 6:00 PM

A Machine For Boredom

Nakusa

Fizzle

Queen of the Angels

Block 27: EXEMPLUM - 7:55 PM

Exemplum

WEDNESDAY'S GLAMOROUS GALLERY (CLICK HERE!)

Screenplays, Stage Plays, Teleplays:

PIFF 2022 Official Selections

50 ONE by Lisa Chess & Guy Jackson

Amy and Angel by Julia Verdin & Deedee Benkovich

B is for Bisexual by Laura Valtorta

BattleScar by Mercedes Arturo, Nico Casavecchia, & Pablo Sternbach

 

Bloodlines: The Mogadishu Diaries 1992-1993 by Eddie Clay Thompkins III

 

Bone Detail by Chris Kapcia

 

CA Hwy 33 by Chris Calzia 

 

Chicken Star by Lara Maamoun & Max Abela 

 

Classroom Thief by Kelly Jean Karam 

The Crackerjack by Mike Rad

Desert Star News by Robert Alan Haus 

 

El Paso 11:55 by Keith Hector Jardine 

 

EMMETT GREY: So Long by John Pisano-Thomsen

 

Fakhreddine The Great by Alexander Bedria

 

God's Peculiar People by Marilynn Loveless 

 

Kerouac by Ken Janjigian 

 

La Locura: The Madness by Rod Luzzi, George Deihl & Sam Cadman 

The Law Lover by Dale R. Botten

 

Living in the Past by Bernhard Riedhammer

 

The Long Way Home by James B. Kalergis

 

Lubov by Rita Frumkin Chamoy 

 

Lucky - Love and Blood in the Time of Jazz by Tyler C. Turner 

The Maginot Line by Emmett Loverde

 

Method by Joshua T. Wagner 

A Nursery Rhyme by Luke McCain

Obama's Dreams by James Fitzmaurice 

 

Old Scars by Richard Levine 

 

Party Favor by Kelly Jean Karam 

The Person in Charge by Loretta Bolger Wish

 

Poseidon's Gate by Ed Vela

 

Preyta by Jerry Jenae Sampson 

 

Priest Gulch by Vik Singh 

 

Quill by Edward Hicklin 

 

Raven Winters and the Spirit Vortex by Heather Ostrove

The Revver by Mike Hanson & Kelly Moothart

The Safety Games by Jerry Jenae Sampson

 

StarFighter: Zero by C.J. Duke 

 

Sutton Holler by Tennessee Martin  

 

Tributaries by Ed Vela 

 

Where The Sweetgrass Grows by Tommy M. Anderson & Susie Schaefer 

 

Who Let the Wallflowers Out? by Virginia Austin 

THURSDAY, JUNE 30

The Great Gatsby Gala & Award Ceremony

 

7:00 PMRed Carpet

8:00 PMGreat Gatsby Gala & Award Ceremony

Dress Code: Black Tie optional - 1920's attire suggested

DER WOLF RESTOBAR:

72 North Fair Oaks Avenue

Pasadena, CA 91103

(626) 219-6054

www.thederwolfpasadena.com

THURSDAY'S GALA & AWARD CEREMONY GLAMOROUS GALLERY